Dzisiejszy dzień był dla mnie niezwykły i… niezwykle ważny. Miałam przyjemność uczestniczyć bowiem w wydarzeniu bardzo ciekawym, a zarazem istotnym dla mnie jako dla projektanta wnętrz wywodzącego się z SWP. Dziś nie przedstawię Wam porad, jak projektować wnętrza, opowiem jednak o czymś równie ciekawym i ważnym – o miejscu i ludziach, którzy taką wiedzę posiadają i chętnie się z nią dzielą. Ale po kolei.

Większość z Was zapyta co to SWP? Gdy odpowiem, że Szkoła Wnętrz i Przestrzeni – być może choć pewien procent osób odpowie… „a tak, szycie, projektowanie ubioru, szkoła mody!” Ciepło, blisko, ale nie gorąco. Na szczęście już niedługo  nikt nie powinien mieć wątpliwości. I o tym się przekonałam uczestnicząc w konferencji prasowej wydarzenia Zaprojektowani.

„Zaprojektowani” to nowy festiwal w Krakowie, który będzie świętem polskiego designu i projektowania wnętrz. Będzie to trzydniowe wydarzenie, na które jego organizatorzy – a więc Szkoła Wnętrz i Przestrzeni – zapraszają krakowskie środowisko projektantów wnętrz i produktu, studia projektowe, firmy wnętrzarskie oraz wszystkich zainteresowanych tematyką projektowania i aranżowania wnętrz.

Pierwszy dzień festiwalu – 21 listopada, a więc już ten piątek – poświęcony będzie warsztatom i panelom dyskusyjnym. Warsztaty prowadzone będą między innymi przez absolwentów SWP, którzy podzielą się swoimi zawodowymi doświadczeniami ze studentami szkoły podczas otwartych prezentacji. Na jeden z takich wykładów chciałam Was bardzo serdecznie zaprosić, gdyż właśnie wtedy wystąpię w roli prelegenta. O czym opowiem? O tym jak zacząć działać w branży. Jak to się stało, że założyłam własną firmę, gdzie szukać pomocy i troszkę o moim wordpressowym blogu.

Wykład Marii Podobińskiej-Tuleja już o 12:45 w ten piątek

Wykład Marii Podobińskiej-Tuleja już o 12:45 w ten piątek

W tym samym dniu czekać będą nas bardzo ciekawe i intensywne, bo już praktyczne warsztaty organizowane przez prodesign. Ci, którzy się na nie zgłosili będą mieli szansę stworzyć własne moodboardy lub wykonać klosz do lampy.

Wieczorową porą będą miały miejsce połączone z wydarzeniem targi pracy. Studenci i absolwenci spotkają się z biurami architektonicznymi, deweloperami i wszelkimi firmami branżowymi poszukującymi praktykantów, stażystów lub pracowników. Kolejne godziny to tort i impreza. Oj jest co świętować! Szkoła Wnętrz i Przestrzeni istnieje bowiem od roku 2004, a więc w tym roku obchodzi swoje 10 lecie. Z tej okazji imprezą towarzyszącą Zaprojektowanym będzie zjazd absolwentów szkoły, połączony z późniejszą imprezą w krakowskim klubie Baroque mieszczącym się przy ulicy świętego Jana.

Sobota to dzień również pełen wrażeń. To między innymi konferencja „Design R.I.P. – welcome to Creative Business”, której kuratorem jest Zuzanna Skalska. To wydarzenie będzie miało miejsce w siedzibie Prodesigne przy ulicy Składowej 22.

Niedziela natomiast przeznaczona została na dzień targowy. Na krakowskim Kazimierzu w Starej Zajezdni odbędą się Krakowskie Targi Dobrego Wnętrza. Pierwsza edycja targów zorganizowanych przez Papier Kamień Nożyce miała miejsce w maju w Hali Sokoła. Pomimo ulewnego deszczu na Targi, które były dość specyficzne – bez tradycyjnych stoisk, w przepięknym historycznym krakowskim wnętrzu – i bardzo oryginalne, przybyły ogromne rzesze osób, a całe wydarzenie odniosło spektakularny sukces. Majowe wydarzenie wspominam bardzo miło. Co więcej, było ono początkiem całej koncepcji Prostego Wnętrza. Zainspirowana niezwykłą identyfikacją wizualną targów skontaktowałam się z organizatorami, aby dali mi namiary do dziewczyny zajmującej się oprawą graficzną wydarzenia. I tak rozpoczęła się współpraca Prostego Wnętrza z… Prostymi Kreskami, których właścicielem okazała się być Nina Gregier, jedna z organizatorek Targów.

Jesienna edycja Targów Dobrego Wnętrza połączona została z targami Zaprojektowani, na których prezentować się będą głównie biura projektowe. I tu również postanowiłam postawić wszystko na jedną kartę i pomimo, że są to moje początki w branży – zaprezentować Autorską Pracownię Projektową Proste Wnętrze na własnym stoisku targowym. Przyznam, że jestem bardzo przejęta całym wydarzeniem, a równocześnie niezmiernie cieszę się na nie. Trochę mi smutno, że nie uda się  mi uczestniczyć we wszystkich atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. W niedzielę bowiem podczas targów zaprezentowany zostanie specjalny panel wykładowy dla blogerów, na którym poruszone zostaną interesujące nas tematy, takie jak: prawa autorskie, przygotowanie zdjęć do publikacji na blogu, czy też promocja w mediach. Całą niedzielę będę dzielnie spędzać na stoisku i witać swoich gości. Mam nadzieję, że w jakimś międzyczasie uda się mi jednak odwiedzić część targową oraz chociaż przez chwilę posłuchać wykładów… a jeśli nie, to Wy musicie zrobić to koniecznie!

Zapraszam Was serdecznie w imieniu swoim oraz w imieniu organizatorów.

Wszelkie szczegóły znajdziecie na stronie: Zaprojektowania także na fejsbuku wydarzenia oraz na fanpejdżu Papier Kamień Nożyce.

plakat Zaprojektowani

plakat Zaprojektowani

Maria Podobińska – dumna absolwentka SWP

proste_wnetrze_logo-01

PS. Oczywiście, że wydarzenie jest tak obszerne, że nie napisałam wszystkiego! Podczas sobotniej konferencji będziecie mieli szansę spotkać się ze światowej sławy projektantami. Jesteście ciekawi z kim? Zaglądnijcie koniecznie do programu wydarzenia.

Organizator: Szkoła Wnętrz i Przestrzeni.

Współorganizatorzy: Prodesigne, Fundacja Piękna Polska, Koło.

Partnerzy: Pfleiderer, Virtus, Papier Kamień Nożyce, ABE-IPS, Optim Travel.

Partnerem projektu jest Gmina Miejska Kraków.

#SWP #zaprojektowani #targidobregownetrza #papierkamiennozyce #polskidesign #targidesignuwkrakowie